You are hereVítkovice v Krkonoších

Vítkovice v Krkonoších


By hop - Posted on 02 June 2012

Vítkovice v Krkonoších jsou známé horské rekreační středisko, které vzniklo v roce 1606. Leží 683 m n.m. v údolí řeky Jizerky a v blízkosti hory Kotel. Avšak mnohem známějším pojmem mezi turisty jsou osady Horní a Dolní Mísečky, které jsou také součástí obce Vítkovice spolu se Skelnými Hutěmi a Janovou Horou.
Do Vítkovic se dostanete po silnici z Rokytnice nad Jizerou, kde odbočíte v Horních Vítkovicích na jih přes Jestřebí a vesničku Poniklá. Obec je tvořena jedním katastrálním územím, takže byste cestou neměli nikde zabloudit. V létě nabízejí Vítkovice a jejich přilehlé okolí Horních Míseček zajímavé turistické tůry. Vítkovice, které se nacházejí na rozhraní západních a středních Krkonoš, tak nabízejí skvělý startovací bod. Z Horních Míseček můžete pěšky dojít až k Vrbatově boudě, na severu obce leží hora Kotel, vedle ní se poté nacházejí Kotelské jámy a Harrachovy kameny. V této oblasti pramení Kotelský potok, který stéká celým údolím až do Dolních Míseček. Západně se nachází Kozelský hřeben spolu s Kozelským potokem, který teče údolím až k Dvoračkám. Známými a pro pěší turistiku vhodnými jsou také Vlčí hřeben, Braunův kopec, Mevaldův kopec, vrchol Kobyla, ležící 897 m. n. m. a také o něco vyšší vrchol Šeřín (1027 m.n.m.).
V zimě je ve Vítkovicích hojně navštěvované středisko Aldrov, ležící v nadmořské výšce 733 m. n.m. Celý lyžařský areál Aldrov nabízí vynikající lyžařské podmínky nejen pro začínající lyžaře, ale také pro pokročilé milovníky sjezdového lyžování. Většina sjezdových tratí spadajících pod desítku lyžařských vleků je v Aldrově uměle zasněžována. Tři vleky jsou přímo v obci Vítkovice, další dva se nacházejí u Janovy Hory, jeden vlek je v Dolních Mísečkách a tři jsou v Horních Mísečkách. Asi nejznámější sjezdové tratě od Horních Míseček na Medvědín již spadají pod oblast Špindlerova Mlýna. Region Vítkovic nabízí dobré podmínky i pro běžecké lyžování. Cenově jsou Vítkovice dostupné pro střední vrstvu obyvatel, nabízejí stejné zázemí a kvalitu služeb, jako o něco dražší Špindlerův Mlýn.