You are hereVelká Úpa

Velká Úpa


By hop - Posted on 02 June 2012

Velká Úpa sousedí s obcí Horní Malá Úpa a Pecí pod Sněžkou. Obě Úpy leží v údolí stejnojmenné říčky ve výšce 1 108 m.n.m.. V okolí Velké Úpy můžete obdivovat typickou krkonošskou květenu, louky, pastviny, bohaté lesy a čistý vzduch. Velká Úpa je menším turistickým střediskem, které nabízí dostatek klidu a pohody na horách bez zástupu turistů.

Po turisty je toto území zajímavé jako výchozí bod pro pěší výšlap na naši nejvyšší horu Sněžku. Důležitou součástí obce Horní Malá Úpa je hraniční přechod do Polska v horní části na Pomezních Boudách. Velká Úpa spadá do katastrálního území Pece pod Sněžkou. Již od 16. století se v tomto kraji těží dřevo a dobývá železná a arzénová ruda. V blízké obci, v tzv. Mohornově nebo také Spáleném Mlýně, je velmi zajímavý barokní kostelík, který byl postaven v letech 1788-1789 a patří mezi nejvýše položené kostely v Čechách. Středisko se nachází v klidné přírodní krajině Krkonošského národního parku. V nedalekém okolí jsou nádherná místa pro houbaření, ale také pro výlety do přírody a cyklistiku.

Z Velké Úpy vede sedačková lanovka k Portášově boudě a také se zde nachází velké množství lyžařských vleků a sjezdovek. Obec je spojena s Pecí pod Sněžkou v zimě hojně frekventovanou silnicí. Do Pece pod Sněžkou tak míří v zimě tisícovky turistů. Pro ty, kteří mají raději klid a méně lyžařů na sjezdovkách, je Velká Úpa tím pravým místem. I ve Velké Úpě je kvalitní lyžařský areál SkiPort Velká Úpa a lanovka se dvěma vleky. Každý lyžař si zde najde své, areál nabízí červené a modré sjezdovky vč. dětského vleku pro nejmenší návštěvníky. U horní stanice lanovky je dobře upravovaný 5-ti kilometrový běžecký okruh kolem Pěnkavčího vrchu. Přes tento okruh se můžete dál napojit na 80km Krkonošskou běžeckou magistrálu. Ve Velké Úpě je dostatečné množství ubytovacích zařízení, která jsou dostupná za rozumné ceny. Celkově je Velká Úpa v poskytování služeb a ubytování srovnatelná s Pecí pod Sněžkou, avšak ceny jsou o značnou sumu nižší a to z důvodu, že Pec pod Sněžkou se řadí mezi dvě největší lyžařská střediska v České republice.