You are hereJanské lázně

Janské lázně


By hop - Posted on 21 September 2011

Středisko Jánské Lázně je spíše navštěvováno v zimním období, avšak i v létě nabízí zajímavé pěší tůry. Obec Jánské Lázně leží 519 m.n.m. a řadí se mezi jediné významné lázeňské středisko na české straně Krkonoš.

Jánské Lázně jsou známé podle pověry již od roku 1006. Za zakladatele samotných lázní je považován Jan Adolf Schwarzenberg, který zde nechal v roce 1677 vystavět lázeňský komplex. V celém lázeňském prostoru vyvěrá asi 30 radioaktivních, termálních a minerálních pramenů, které léčí většinu stavů po dětské obrně a také nemoci pohybového ústrojí. V centru města, které se nachází u Černé hory (1299 m.n.m.), se nalézá velmi známá socha Krakonoše. Jánské Lázně jsou ideálním místem pro rodiny s dětmi a starší občany, kteří chtějí relaxovat a odpočívat v našich nejvyšších horách. Vrchol Černé hory, nacházející se ve výšce 1299 m.n.m., je vynikajícím východiskem pro pěší turistiku. Vrchol můžete zdolat také pěšky nebo se nechat vyvést kabinovou lanovkou, odkud je to jen kousek na Naučnou stezku černohorského rašeliniště nebo také pro cyklisty na 1. Krkonošskou cyklistickou stezku. Ta je dlouhá 16 km a nabízí nádherné pohledy na Černou a Světlou horu.

Díky nově vybudovaným lanovkám, vlekům i běžeckým lyžařským tratím se město Jánské Lázně stalo vyhledávanou lokalitou pro provozování zimních sportů na špičkové úrovni. Lyžařský areál Černá hora – Jánské Lázně se řadí mezi 5-hvězdičková střediska Krkonoš. Tomuto zařazení odpovídá také úprava sjezdových i běžeckých tratí. Lyžaři a snowboardisté mají k dispozici 2 lanové dráhy (Jánské Lázně/Černá hora, Protěž/Slunečná) a 12 lyžařských vleků různých typů, náročnosti a délek. Ve skiareálu se také nachází nejdelší sjezdovka v Čechách s délkou 3 km. Pro milovníky běžkování se každoročně upravuje na 50 km tratí a jako bonus se v areálu nachází i sáňkařská dráha dlouhá 3,5 km. Celý areál se řadí mezi dražší destinace v Krkonoších, avšak služby jsou na prvotřídní úrovni.