You are hereČerný Důl

Černý Důl


By hop - Posted on 02 June 2012

Černý Důl, jak již sám název napovídá, má své počátky spojené s těžbou rudy v Krkonoších. Písemné zmínky pocházejí již z roku 1383. V roce 1533 získal panství do vlastnictví Kryštof z Gendorfu a začal v Černém dole realizovat své plány na těžbu zlata, stříbra a železné rudy. Až v roce 1564 získal Černý důl právo svobodného hornického města.

Úpadek v těžbě nastal v 17. století a roku 1817 byla těžba definitivně zastavena. S tím souvisel i pokles zaměstnanosti a obydlenosti tohoto území. Avšak v 18. století přichází na řadu vápenec, který se dodnes v Černém Dole láme. Právě zde vytěžený vápenec se použil při stavbě pevnosti v Josefově. Z lomu až k opracování vytěžený vápenec urazí 9 km dlouhou cestu pomocí nákladní lanovky z Černého Dolu do Kunčic, kde se dále zpracovává až k výslednému produktu. Obec Černý Důl leží 684 m. n.m. v údolí potoka Čisté. Součástí Černého Dolu jsou osady Čistá v Krkonoších a Fořt. V okolí jsou zajímavé turistické trasy vedoucí na Černou a Liščí horu nebo do Jánských Lázní. V Černém Dole naleznete tenisové kurty, kuželnu, spousty turistických a cyklistických stezek či možnost vyjížďky na koních.

Černý Důl je zajímavý také v zimním období. V posledních letech se zde vystavělo několik komplexních lyžařských center a Černý Důl se zařadil mezi tradiční lyžařská centra Krkonoš. Skipark Černý Důl nyní nabízí vleky Veronika I a II a Hřbiťák I a II určené jak pro začínající, tak pro náročnější lyžaře. Ti mohou také využít areálu Saxner, kde je trojsedačková lanovka se třemi sjezdovkami. Myšleno je i na dětské lyžaře, kteří mohou své první pokusy na lyžích trénovat na vlecích Rosnička a Krteček. Lyžařské středisko skipark Černý Důl je klidným místem pro lyžování nejen s dětmi. Je vzdálené od hojně navštěvovaných středisek Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou a podle toho se také řídí jeho cenová úroveň, která je přijatelná pro většinu obyvatel.