Paseky nad Jizerou

Základní údaje

Obec Paseky nad Jizerou leží v Libereckém kraji na okraji Krkonoš na rozhraní s Jizerskými horami, ale také jen kousek od Českého ráje. Navíc jsou Paseky vklíněny mezi tři silnice, na západě II/290 od Vysokého nad Jizerou do Kořenova, na severu I/10 z Kořenova do Mýta u Harrachova a na východě I/14 od Mýta jižním směrem na Jablonec nad Jizerou. Tyto silnice dávají také návod, jak se sem nejlépe dopravit. Je to opravdu po silnici, vlakové spojení sem totiž není.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

Paseky nad Jizerou jsou známé lyžařským areálem, který se rozkládá západně od středu obce. Areál se rozkládá ve výšce od 600 do 860 metrů nad mořem na svazích Bílé skály (964 metrů). Upravované lyžařské trasy v délce 25 km se nacházejí ještě výše se startem u horní stanice vleků. Dostaneme se po nich k rozhledně Štěpánka, ale od okruhů kolem Bílé skály takřka až na její vrchol. Ze těchto cest se také dostaneme přes Polubný do upravených stop v Jizerských horách a přes Mýto do Krkonoš.

Základní vybavení lyžařského areálu

Ústředním dopravním prostředkem jsou lanová dráha Garaventa SF4 a čtyři vleky. Nejdelšími vleky jsou dva souběžné o délce 1160 metrů, a to přímo od parkoviště P1. Z jejich vrcholů vedou do údolí tři sjezdovky. Jsou to modrá Prdecká magistrála, modrá Potůček a červená Víťova. Asi 200 metrů vzdálená je pak zmíněná lanová dráha. Od jejího vrcholu vedou červené sjezdovky Jindrovka I. a Jindrovka II., spojovací sjezdovkou je Strýčkova. Od horního konce lanovky je pro začínající jezdce určena modrá Turistická sjezdovka. Od ní odbočuje do strany další modrá Superturistická, která končí u vleku MLV75. Pod ním se dá autem zastavit na parkovišti 4.

Samostatným vlekem je Tratrapoma P s modrou sjezdovkou Johanka.

Doplňkové aktivity

SKI areál Paseky nabízí prostor i pro snowboardisty, a to dokonce ve dvou snowparcích. Náročnější snowpark 686 najdeme na modré sjezdovce v horní části Potůčku u vrcholu souběžných vleků. Jsou zde různé překážky, z nichž je vyhlášené především jedenáctimetrové esko. Naopak snowpark Pizár v dolní části Turistické sjezdovky je určen spíše pro děti a začátečníky.

Další služby a vybavení areálu

Dostatek sněhové pokrývky na sjezdovkách zajišťuje zasněžovací systém. V areálu jsou lyžařské školy se zkušenými instruktory, půjčovny potřebného lyžařského vybavení a možnost občerstvení. Další dvě parkoviště najdeme od areálu blíže ve středu obce.

Ubytování

Paseky nad Jizerou nemají žádné velké ubytovací zařízení, zato tu najdeme více takřka rodinných podniků. Z nich jmenujme asi největší hotel Albert a z dalších Pragovku, Buďárku, Kouckého, U Křížků, Loudu, Paseky 29, Marková, Na Zvonici, Tomíček, U Sadílků, Apen, U pašeráka a další.

Provozní doba a ceny

SKI areál je otevřen pro veřejnost od 9 do 16 hodin. Cena za denní skipass je pro dospělé 450 Kč, pro děti 320 Kč.

Informace

Aktuální informace o SKI areálu Paseky nad Jizerou získáme na několika webech, například http://www.holidayinfo.cz/cs/locinfo/pasekynj, http://www.skiarealroku.cz/skiareal-paseky-nad-jizerou, http://www.skipaseky.cz/cs/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-2679095, https://www.ceskehory.cz/ski-areal/paseky-nad-jizerou.html a pod.