Janské Lázně

Základní údaje

Město Janské Lázně leží v Královéhradeckém kraji ve východní části Krkonoš na okrese Trutnov. Městem prochází silnice II/297 z od Svobody nad Úpou z Dolního Maršova do Černého Dolu, kde se napojuje na významnou silnici I/14 mezi Vrchlabím a Trutnovem. Město má autobusovými linkami přímé spojení s Trutnovem, Dvorem Královým nad Labem, ale i s Hradcem Králové a s Prahou od Černého Mostu.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

Janské Lázně mají svůj hlavní SKI areál na jihovýchodních svazích Černé hory a menší areál Košťálku na jižních svazích Modrých kamenů severovýchodně od středu města. Černohorský areál se rozkládá ve výšce od 680 metrů nad mořem u dolní stanice lanovky po 1262 m n. m. v horních částech vleků u Sokolské boudy. Areál Košťálka se leží na svazích od 630 do 763 metrů nad mořem.

Lyžařské tratě obcházejí, ale i procházejí lyžařské areály, na západ se jimi dostaneme do oblasti Černého Dolu, přes vrchol a svahy Černé hory do Pece pod Sněžkou a severovýchodně do Horního Maršova.

Základní vybavení lyžařského areálu

Lyžařská oblast Černá hora je součástí SkiResortu, který sdružuje dále areály v Peci pod Sněžkou, v Černém Dole, ve Velké Úpě a ve Svobodě nad Úpou. Na Černé hoře Černohorský areál jsou hlavními dopravními prostředky lyžařů lanovky, Černohorský Express dlouhý 2300 metrů, Protěž (1300 m) a Hofmanky Express (1200 m). V horní části doplňuje možnost vlek Anděl (1400 m). Nejvýše lyžařům ale slouží tři menší vleky Sport I. (300 m), Sport II. (200 m). Na úpatí Černé hory východně od lanovek můžeme využít vlek Idyly (400 m) a od ní přes velkého Formánka I. (300 m), Formánek II. (200 m) a Formánek III. (250 m) se dostaneme pod areál Košťálku se dvěma vleky I. (550 m) a II. (400 m).

Výběr sjezdovek je veliký, navíc je lze kombinovat zejména mezi lanovkami, každý sjezd může být proto úplně jiný. Osou sjezdů je modro-červená Ford Černohorská (3000 m s převýšením 560 m). Nejpopulárnější pro "mistry" je ale červeno-černá Pod kabinou (2600 m, 560 m), v délce jim konkurují ještě červená Protěž (1800 m, 300 m), červená sjezdovka Hofmanky (1400 m, 300 m) a červená Anděl (1100 m, 210 m). Modrá sjezdovka na Košťálce má délku 600 a převýšení 120 metrů. Další sjezdovky jsou již kratší.

Pro běžkaře je přes vrchol Černé hory vedena Krkonošská magistrála, dále jsou tu upraveny okruhy, z nichž nejdelší jsou Okruh Světlá hora 15 km, Krkonošská cesta 12 km, Velký okruh Černá hora 12 km atd.

Doplňkové aktivity

V areálu Černá hora je v horní části 3,5 km dlouhá sáňkařská trasa, její použití je bezplatné. Dále tu najdeme dvě dětské lokality se zázemím, bistrem, toaletami a dětským koutkem, lokalita Sporty je poblíž horní stanice kabinkové lanovky, lokalita Formánek za Lesním domem. K výuce dětí slouží od roku 2016 také nové LIVE parky s pojízdnými koberci a dětskými vleky, kde vyučuje oficiální lyžařská škola SkiResort LIVE.

Další služby a vybavení areálu

Dostatek sněhové pokrývky na sjezdovkách zajišťuje zasněžovací systém. V areálu jsou půjčovny potřebného lyžařského vybavení a možnost občerstvení. Centrální parkoviště (zpoplatněné) leží u dolní stanice kabinkové lanové dráhy Černohorský Express, odstavná plocha pro automobily jsou u Hoffmannovy Boudy a další pod Lesním Domem. Během hlavní sezóny lze využít skibusových linek z Janských Lázní do Pece pod Sněžkou a Černého Dolu a další do Svobody nad Úpou.

Ubytování

Janské Lázně mají velké možnosti ubytování ve velkých, středních i malých hotelech, penzionech, chatách, apartmánech a podobně jejich výčet by byl skutečně dlouhý, proto uvádíme ty největší. K nim patří Horský Hotel Tetřeví Boudy (100 lůžek), Idyla (60), Lázeňský hotel Terna (57), Smrčina (55), Sóla fine (55), Luční dům (54),

Marianu (53), Modrokamenná bouda (50), Martin (50), Union (50), Lesní dům (45), Jiřinka (41), Wellness pension Fulda (41), Arnika (40), Astoria (40), Horský Dvůr a Svatý Jakub (40), Stříbrný Pramen (40), Villa Belvedere (40) a další.

Provozní doba a ceny

SKI areál je otevřen pro veřejnost od 9 do 16 hodin. Cena za denní skipas je pro dospělé 850 Kč, pro děti 600 Kč, ale slevy jsou například na odpolední lyžování (610/430) či mimo hlavní sezónu (660/460) nebo o svátcích, jarních prázdninách a v březnu (480,550) a podobně.

Informace

Aktuální informace o SKI areálu Černá hora získáme na několika webech, například https://www.ceskehory.cz/ski-areal/cerna-hora-janske-lazne.html, https://www.skiresort.cz/skiarealy/cerna-hora/ aj.