Harrachov

Základní údaje

Město Harrachov v Libereckém kraji na západním okraji Krkonoš na rozhraní s Jizerskými horami v Libereckém kraji v okrese Semily. Podél západní hranice katastru, která je i statní hranicí s Polskem, prochází silnice I/10 a míří k hraničnímu přechodu Harrachov-Jakuszyce. Silnice začíná v Turnově, kde navazuje na dálnici do Prahy a Liberce. Od Tanvaldu přes Desnou a Kořenov je tato silnice shodná s další důležitou silnicí I/14 od Liberce přes Jablonec a dál do Trutnova a dál do východních Čech. Autobusové linky spojují Harrachov s mnoha městy, jmenujme Jablonec nad Nisou, Rokytnici nad Jizerou, ale i mj. Prahu - Černý Most.

Harrachov má i železniční spojení s Tanvaldem, a to po trati, která byl kdysi ozubnicovou a v roce 2010 byla trať prodloužena až do stanice Szklarska Poręba Górna. Harrachovská zastávka je v jihozápadním konci města, blíže ke křižovatce Mýto, 3,5 kilometru od středu Harrachova a v letní i zimní sezoně zde jezdí místní doprava.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

Harrachov má hlavní lyžařské centrum v jižní části katastru na severním úbočí Čertovy hory (1021 m). Další vleky najdeme ve východní části města v Rýžovišti, např. Skiareál Šaldoland. Menší lyžařský areál Hilbert, ale i s osvětlením, leží přímo v centru města nedaleko infocentra na svazích vrchu Hřebínek (699 m). Severovýchodně od centra pak lze využít Ski areál Zákoutí na úpatí hory Jakšín (1115 m).

Upravované běžecké a turistické lyžařské trasy jsou soustředěny zejména na severozápadních stráních Čertovy hory a vrchu Nad Mýtem (743 m). Další východiska na různé trasy do okolí jsou například na vlakovém nádraží (směr Tkacka Góra Polsko), u biaitlonového kolečka Nový Svět (také Polsko), v kempu, kterým prochází Krkonošská magistrála, v Rýžovišti pod Ptačincem s dalším nástupem na Krkonošskou magistrálu a další.

Základní vybavení lyžařského areálu

Ústředním dopravním prostředkem jsou dvě čytřsedačkové lanovky na Čertovu Horu. Jedna (Delta) má dolní stanici nedaleko centra města a je dlouhá 1.300 metrů, druhá (Alfa) s délkou 900 metrů v Rýžovišti. Další lanovka je určená pro skokanské můstky. Nad dolní stanici harrachovské lanovky je vlek Dopplik pro osvětlenou sjezdovku s délkou 400 metrů.

Nejdelší sjezdovkou je modrá 2.200 m s převýšením 300 metrů. Nejnáročnější je černá (1.250 m, 300 m), následují červená 2 (1.850 m, 357 m). červená 1 (1.640 m, 300 m) a osvětlená červeno-modrá (400 m, 76 m). Kratší červená sjezdovka SNB Ceoss má délku 250 metrů a převýšení 60 metrů.

Vlek Hilbert má 230 metrů a stejně dlouhá sjezdovka má převýšení 25 metrů.

Areál Zákoutí má tři vleky, hlavní C s délkou 200 metrů a červenou sjezdovku s převýšením 40 metrů, a dva dětské vleky se s modrými sjezdovkami A (120 m, 22 m) a D (100 m, 15 m). Dětský vlek B má délku 50 metrů a sjezdovka převýšení 10 metrů.

Vlek Amálka nad Rýžovištěm má délku 400 metrů a červená sjezdovka převýšení 100 metrů.

Dvě běžecké závodní tratě mají shodně 7,5 km, ale jinak je zde více než 104 km dalších upravených bežeckých tras. Biatlonový stadion jsme již zmínili.

Doplňkové aktivity

Lyžařské sjezdovky jsou vybaveny moderním systémem umělého zasněžování, který umožňuje kvalitní lyžování až 5 měsíců v roce. Provozovatel umožňuje také na všechny sjezdovky přístup snowboardistům, kteří mohou zároveň využívat všechny lanové dráhy a vleky. V Harrachově se dále nachází množství menších soukromých vleků a sjezdovek. Je zde i několik lyžařských škol, např. Ploc, Classic Ski Schol, na sjezdovce Hilbertt, půjčoven lyží (Hilbert), různých občerstvení a restaurací a podobně.

Další služby a vybavení areálu

Dostatek sněhové pokrývky na sjezdovkách zajišťuje zasněžovací systém. Další dvě parkoviště najdeme od areálu blíže ve středu obce. Městem projíždí Skibus a vozí zájemce do Jakuszyce, k Residentu, k hotelu Sklář a ke Svornosti a až do Rýžoviště.

Ubytování

Harrachov má na svém území jedny z největších ubytovacích zařízení v Krkonoších, ale také další v různé úrovni kvality, ceny a kapacity. Z nich jmenujme největší Fit Fun (518 lůžek), Orea Resort Sklář (380), Wellness hotel Svornost (250) a Parkhotel Harrachov (160). Pak následují další hotely, apartmány, horské chaty, penziony, chalupy a podobně David wellness hotel (99), Šedý Vlk (75), Lovecká Mumlava (63), Camping Jiskra (50), Franta a Ferda (45), Mýtiny (39), Varšavjanka (36), Mona (35), Hřebenka (33), Renata (32), Rotunda (32), U Bernardyna (27), Hotýlek pod smrkem (26), Bohemia Prim (22), Harrachovská chalupa (21), Karosářská chalupa (21), SKP Harrachov (21) a mnohé další s menší ubytovací kapacitou.

Provozní doba a ceny

Lanové dráhy jsou v provozu od 8 do 16 hodiny, lyžařský vlek Dopplik od 8 do 16:25, pak následuje do 16:88 provozní přestávka, večerní lyžování končí ve 20 hodin. SKI areál Hilbert je otevřen pro veřejnost od 9 do 17 hodin, a pak následuje večerní lyžování.

Cena za denní skipass je pro dospělé 690 Kč, pro mládež 640 a pro děti 460 Kč. Slevy se týkají menších časových úseků, např. 3 hodiny stojí 500, 460 a 330 Kč. Večerní lyžování je za 220 Kč pro všechny. Šestidenní permanentka je v ceně 3.720, 3.420 a 2.450 Kč.Jednotlivá jízdenka na lanovkách je 70, 60 a 50 Kč. Ceny mimo hlavní sezónu jsou asi o 10 procent nižší.

Informace

Aktuální informace o SKI areálech Harrachova získáme na několika webech, například Harrachov, http://www.harrachov-info.cz/skiareal-harrachov, https://www.ceskehory.cz/ski-areal/harrachov.html, http://www.hilbert.cz/#utm_source=mapy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-1965564, http://www.zakoutiharrachov.cz/index.php a další.