Černý Důl

Základní údaje

Městys Černý Důl leží v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji v údolí potoka či říčky Čistá, která se v Hostinném vlévá do Labe. Městys je rozložen na jižním úpatí Krkonoš v nadmořské výšce zhruba od 550 do 625 metrů nad mořem. Přístup sem je po silnici II/297, která odbočuje ze silnice I/14 z Vrchlabí do Trutnova. Silnice z Černého Dolu dál pokračuje do Janských Lázní.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

Černý Důl je známý lyžařským areálem, který se rozkládá severně od středu obce na svazích Špičáku (1001 metrů) a na druhé výchovní straně údolí na úpatí Černé hory (/1299). Nejvyšší části lyžařského areálu dosahují výšky asi 885 metrů v části pod Špičákem. Upravované lyžařské trasy se rozcházejí do dvou směrů. Západní část se táhne od Lánova na Špičák a dál směrem na Špindlerův Mlýn a Pec Pod Sněžkou. Je zde také samostatný okruh v délce 5 kilometrů. Východní část cest vede od Fořtu a nad Černým Dolem se stáčí k Janským Lázním a na Černou horu.

Základní vybavení lyžařského areálu

Lyžařský areál Černý Důl je součástí SkiResortu Černá hora - Pec, který vznikl spojením lyžařských areálů v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodě nad Úpou. Ústředním dopravním prostředkem v Černém Dole je úplně nová (otevřená pro sezonu 20017-2018) odpojitelná čtyř-sedačková lanová dráha Family Expres dlouhá 1000 metrů. Areál nabízí i další lanovou dráhu Saxner o délce 1050 metrů. V její horní části jsou dva vleky, souběžný 500 metrů dlouhý vlek Skalku a nad nimi ještě vlek Bönischovy Boudy dlouhý 600 metrů. Do areálu ještě patří dětský a začátečnický vlek Veronika 170 metrů a dva pojízdné pásy 100 a 30 metrů dlouhé.

Od lanovek a vleků mají lyžaři mnoho možností, nejdelší je modrá zvaná Holandská 1400 metrů a převýšením 245 m. Ta je od lanovek nejzápadnější. Červené 1200 metrů dlouhé jsou sjezdovky U lomu 1 a U lomu 2. Přes kilometr mají i modro červená hlavní sjezdovka areálu Ford Špičák a červená Špičák 2.

Sjezdová trať je vybavena časomírou pro měření sjezdové rychlosti Top Speed (TS2), trať obřího slalomu má časomíru Maesured Slalom (MS3) a zábavná trať má klopené zatáčky Funline (12c). Pro děti je určen MarKidpark s pojezdovým chodníkem a vleky Rosnička a Krteček. Východní areál disponuje dvěma souběžnými vleky U hřbitova 1 a 2, oba mají délku 400 metrů. Všechny sjezdovky v Černém Dole mají v součtu 9,7 kilometrů.

Další služby a vybavení areálu

Dostatek sněhové pokrývky na sjezdovkách zajišťuje zasněžovací systém. Pro snowboardisty byl nový snowpark vybudován právě zde na vrcholu sjezdovky po lanovkou Saxner. V areálu jsou lyžařská a snowboardingová škola se zkušenými instruktory, půjčovny potřebného lyžařského vybavení, možnost občerstvení Skibar a restaurace s venkovní terasou, kde lze využívat bezplatně i nové sociální zařízení. Parkoviště najdeme vedle areálu jen kousek od středu obce. Návštěvníkům slouží také Skibus City, který jezdí z Černého Dolu přes Čistou, Rudník a do areálu Lánov - Dolní Dvůr.

Ubytování

Černý Důl nemá žádné velké ubytovací zařízení, zato tu najdeme více takřka rodinných podniků. Z nich jmenujme asi největší Penzion Union (50 lůžek) a z dalších Welness pension Fulda (41), DORO (40), Hantárka (35), Viktorka (28), Luksa (23), Gerle (20), Artur (20), Apartmány White-Hill (20), Ubytování č.54 (20), Turnovská bouda (31), Michal Turan (20), Jaroslava (18), Privat Anna (17), U Marušky (16), Garden Černý Důl (16), Walisko (15), Ski centrum Mirek Šmejdíř (12), Chalupa Černý Důl (12), Kocmanka (12), Apartmány Anna (12), Pavlíkovi (10), Apartmány Černý Důl (10), Orlí Hnízdo (10) a další s menšími ubytovacími kapacitami. Černý Důl nabízí celkem na 2 tisíce lůžek v různých kategoriích, dále jsou tu restaurace, vinárny a kavárny. V komplexu hotelu Aurum je k dispozici bazén, fitness, bowling a krytá tenisová hala.

Provozní doba a ceny

SKI areál je otevřen pro veřejnost od 9 (případně již od 8:30) do 16 hodin. Cena za denní permanentku je v hlavní sezoně pro dospělé 690 Kč, pro děti 480 Kč s tím, že na začátku zimní sezony a na jejím konci se ceny snižují.

Informace

Aktuální informace o SKI areálu Černý Důl získáme na několika webech, například:

https://www.ceskehory.cz/ski-areal/vleky-sjezdovky/cerny-dul.html

https://www.skiresort.cz/skiarealy/cerny-dul/dul-lanovky-a-vleky/

https://mapy.cz/zimni?x=15.7087166&y=50.6337274&z=16&source=base&id=1894671