Maršov

Dolní Maršov - Svoboda nad Úpou

Kategorie:

Základní údaje

Lyžařský areál v Dolním Maršově se rozkládá v katastru města Svoboda nad Úpou. Svoboda nad Úpou je dopravně přístupná po silnici II/296, která sem odbočuje ze silnice I/14 v Mladých Bucích u Trutnova. Silnice pak pokračuje do Pece pod Sněžkou a do Malé Úpy. Autobusové spojení sem je mj. z Trutnova, Vrchlabí, Pardubic i z Prahy - Černý Most. Město má i železniční trať 045 vycházející z Trutnova, trať zde končí.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

SKI areál v Dolním Maršově leží na svazích údolí směřujícím k Janským Lázním, na severním úbočí hřbetu (Lení) mezi Janským a Černohorským potokem. Jeho výškové rozložení je od 563 do 644 metrů nad mořem. Vlastní lyžařskou tratí je trasa k areálu Muchomůrka 2 km dlouhá, ale jinak katastrem prochází část trasy pod Modrými kameny z Janských Lázní směrem na Krkonošskou magistrálu a do Horního Maršova. Nedaleko vlakového i autobusového nádraží na Sluneční stráni je východisko na další upravovanou lyžařskou trasu vedoucí pod Mravenečník a odtud do Žacléře a také Horního Maršova.

Základní vybavení lyžařského areálu

Lyžařská oblast Černá hora je součástí SkiResortu, který sdružuje dále areály v Peci pod Sněžkou, v Černém Dole, ve Velké Úpě a v Janských Lázních - Černá hora. Zde v Maršově slouží lyžařům tři vleky. Od silnice je nejbližší vlek Duncan s délkou 350 metrů. Kousek nad ním šikmo se táhne vlek U lesa 2, stejně tak dlouhé 350 metrů. Dále pak ve stejné výši, ale více šikmo, jakoby do vějíře, je umístěn vlek U lesa 1 s délkou 250 metrů.

Areál má dvě sjezdovky, podél Duncanu jsou na obou stranách zrcadlově obrácené modré sjezdovky Duncan 1 a Duncan 2 s délkou 350 metrů a převýšením 75 metrů. Mezi vleky U lesa je opět hodnocením modrá sjezdovka o stejné délce 350 metrů, ale s převýšením jen 60 metrů. Pro nenáročnost sjezdovek je zdejší areál ideální destinací pro rodiny s malými dětmi a pro začátečníky.

Doplňkové aktivity

V areálu si lze vyzkoušet trať obřího slalomu s časomírou. Na sjezdovky je ale dobře vidět z terasy FordBARu, takže je vhodná i pro nelyžující doprovod. Večerní lyžování je zde od čtvrtka do soboty od 17 do 20 hodin. V rámci SkiResortu lze využívat jeho služby, jako jsou zejména skibusové linky z Janských Lázní do Pece pod Sněžkou a Černého Dolu.

Ubytování

Město Svoboda nad Úpou má jedno velké ubytovací zařízení, Hotel Prom (151 lůžek), ostatní mají již daleko menší kapacitu. Jsou to různé penziony, vily, chaty i jen pokoje v domě, jmenovitě největšími jsou Měšťanský dům (40 lůžek), Family (33), B+M (23), Zlatinka (22), Boháček (21), OK Pension (20), U školy (20) a dalších asi 20 menších.

Provozní doba a ceny

SKI areál je otevřen pro veřejnost od 9 do 16 hodin. V areálu platí denní samostatný skipas v ceně 390 Kč dospělí, 330 Kč junioři a 290 Kč děti. Lze si koupit jízdenky i na kratší časy, případně pro dítě do 6 let a střídavý skipas, ale také lze jednotnou jízdenku pro celý SkiResort.

Informace

Aktuální informace o SKI areálu v Dolní Maršově ve Svobodě nad Úpou získáme na několika webech, například https://mapy.cz/zimni?x=15.8051379&y=50.6388050&z=14&source=muni&id=2939, https://www.skiresort.cz/skiarealy/svoboda-nad-upou/, https://svoboda-nad-upou.ceskehory.cz/ aj.