Strážné

Obec Strážné leží v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji v centrální české části Krkonoš. Dopravně je spojen "se světem" okresní silnicí, která odbočuje ze silnice II/295 z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Silnice za obcí pokračuje dál do Dolního Dvora a Lánova, kde se napojuje na silnici I/14 od Trutnova do Vrchlabí. Z Vrchlabí je to sem 6 km a z něho sem také jezdí pravidelní autobusové linky.

Charakteristika zimních sportovních zařízení

Ski areál Strážné se nachází na obou stranách silnice obcí na jižních svazích hřbetu Herlikovického Žalého. Výškově ho musíme rozdělit na dvě části. Nižší se nachází východně od středu obce na svazích údolí Malého Labe (Klínový potok) ve výšce od 666 metrů v dolní části vleku Za Hřištěm po nejvyšší část vleku ve výši 775 metrů nad mořem. Od středu obce nad stanicí horské služby je areál Kolonka ve výši od 777 do 857 metrů nad mořem. Dál ve stráni Herlíkovského Žalého v části Šestidomí je jeden samostatný vlek. Dále jsou v katastru obce další samostatné vleky Klecanda a Hříběcí bouda, a další dvojice vleků u Grohmannovy boudy a u horské boudy Kuprovka. K těmto vlekům vede silnička z horní části Strážného směrem na Jezerní Domky. Upravovaná lyžařská trasa vede od Šestidomí přes střed obce přes Strážnou hůru na Lánov a Dolní Dvůr. Severovýchodně od středu obce, v částech rozptýlených chalup a bud prochází menší spleť lyžařských tras se začátkem u Jezerních Domků přes vrch Kužel (843 m) do Luisina Údolí, přes Hraběcí Boudy k Hanapetrově Pasece a na Krkonošskou magistrálu s jejími odbočkami v oblasti pod Světlým vrchem (1314 m).

Základní vybavení lyžařského areálu

Při popisu areálu začneme v údolní části obce nad Malým Labem, kde je jako první od jihu vlek Za Hřištěm (333 metrů), severněji na druhé straně od kostela vlek Kotva (500 m) a dále vlek Pod Starou školou (350 m). V horní části je nejdelším vlekem Kolonka II (400 m) a pak Kolonka I (300 m) a Freestype park (200).

Pro začátečníky je určena modrá sjezdovka Nad kolonkou, ze které je výhled na panorama Krkonoš. Ve spodní části je kryté posezení s občerstvením, kde mohou nelyžující rodiče pozorovat své děti. Pro pokročilejší lyžaře se doporučují dvě červené sjezdovky Pod Starou školou a Kotva. Obě červené sjezdovky jsou vzájemně propojeny a umožňují volbu různých variant v jejich zdolávání. Milovníci extrémního lyžování i zde mají vhodný areál s upravenou sjezdovou tratí kategorie černá u vleku Za Hřištěm. Do budoucna se uvažuje o jejím prodloužení.

Areál je vybaven také Freestyle snowparkem pro freestylery na lyžích i na snowboardech s množstvím překážek a skoků vhodných jak pro profesionály, tak pro úplné začátečníky. Snowpark se ve spolupráci s odborníky stále vyvíjí a zdokonaluje. Freestyle snowpark je také osvětlení pro noční ježdění.

Doplňkové aktivity

Na dolní části areálu u Kolonky je pro nejmenší děti vlek provázek. Odbavovací systém na vlecích je vybaven čtečkami čipových karet. Všechny sjezdové tratě jsou dvakrát denně upravovány rolbou a většina sjezdových tratí je uměle zasněžována. Pro lyžaře je zdarma dopravy k lyžařským sjezdovkám Skibusem. Pro nejmenší návštěvníky je zde také lyžařská školička X ski skool, ve které se vyučujeme podle nejmodernějších metod děti i dospělé, profesionální učitelé a instruktoři mají licenci a jsou členy APUL (Asociace Profesionálních Učitelů lyžování a Lyžařských škol České republiky) a absolvují pravidelné kurzy. K výuce se používá mírný cvičný svah v těsném sousedství sjezdovky. Ke službám patří i škola snowboardingu a běžeckého lyžování.

Další služby a vybavení areálu

Modrá sjezdovka je vybavena zasněžovacími systémy a osvětlením, umožňujícím večerní lyžování. Vlek Kotva je též uměle zasněžován a má osvětlení pro večerní lyžování. V horní stanici vleku Kotva je Ski bistro s teplými i studenými nápoji a teplou i studenou kuchyní a v blízkosti je i služebna Horské služby. Zimní zábavu ještě doplňují projížďky na koních. Pro řidiče tu jsou dvě neustále střežená placená parkoviště.

Ubytování

Ubytování je ve Strážném také na dobré úrovni, je zde s největší kapacitou Horský hotel Vltava (130 lůžek), pak následují další chaty, boudy, penziony. Jsou to zejména Pencovka (45), Grohmanova bouda (37), Pod kostelem (35), Černý Petr 32, U Kostela (33), Jawa (33), Spoje (33), Šestidomí (29), Rozhled (26), Pánek (22), Strážné 231 (20) a další s menší ubytovací kapacitou.

Provozní doba a ceny

Provozní doba SKIareálu je od 9 do 16 hodin, večerní lyžování od 18:30 do 21 hodin. Provozní doba Informačního střediska je od 10 do 15 hodin. Cena za denní skipas je pro dospělé 420 Kč, pro děti 320 Kč, ale je možno si zakoupit jízdenku na půlden (270, 220) a na večerní ježdění (220, 200 Kč). Existují jízdenky i na několikadenní lyžování, na jednotlivou jízdu (30, 25 Kč) a podobně.

Informace

Aktuální informace o SKI areálu Strážné získáme v informačním středisku, ale také na několika webech, například https://mapy.cz/zimni?x=15.6137656&y=50.6642053&z=16&source=base&id=2127882, http://www.xski.cz/, http://www.skiarealroku.cz/skiareal-strazne, https://www.ceskehory.cz/ski-areal/vleky-sjezdovky/strazne.html a pod.